Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki - o zawodach i kształceniu zawodowym oraz o ofertach współpracy z pracodawcami.
Portal Ośrodka Rozwoju Edukacji "Doradztwo zawodowe - Postaw na przyszłość"
Moje Portfolio to proste darmowe narzędzie do gromadzenia dowodów na posiadanie umiejętności. Wgraj tu swoje świadectwa, certyfikaty, zdjęcia, dzieła itp. W Moim Portfolio możesz łatwo porządkować cały zebrany materiał i dowolnie nim zarządzać. Możesz segregować go w teczki i udostępniać to, co chcesz, innym, a także generować CV oparte na Twoich efektach uczenia się.
Metoda Bilansu Kompetencji (MBK) umożliwia rozpoznanie i uporządkowanie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych zdobytych w różnym czasie i miejscu (np. w pracy, na kursach, w szkole). Za pomocą MBK można także określić predyspozycje i zainteresowania danej osoby pod kątem założonego celu. Daje to pełny obraz jej potencjału opartego na doświadczeniu oraz możliwych kierunków dalszego uczenia się.
Katalog Metod Walidacji. Katalog jest źródłem informacji na temat wybranych metod walidacji efektów uczenia się stosowanych na wszystkich jej etapach oraz dobierania metod w taki sposób, aby zachować trafność, rzetelność i adekwatność walidacji. Narzędzie to ma pomóc w projektowaniu i doskonaleniu walidacji efektów uczenia się uzyskanych poza edukacją formalną. Jest przeznaczone przede wszystkim dla podmiotów chcących zgłosić kwalifikację do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji lub chcących nadawać kwalifikacje w ramach tego systemu, czyli pełnić funkcję instytucji certyfikującej.
Karty Kompetencji
Przygotowane narzędzie służy do określenia tzw. kompetencji miękkich, szczególnie istotnych dla efektywnej realizacji zadań związanych z danym sektorem. Celem tak opracowanych kart jest przede wszystkim:
ułatwienie opisywania kwalifikacji w określonych sektorach; umożliwienie autodiagnozy posiadanych kompetencji.
Karty kompetencji – jako narzędzie wspierające opisywanie kwalifikacji w zakresie kompetencji osobistych, społecznych oraz umiejętności uczenia się – zostały przygotowane dla 10 sektorów.
Czytelnia – poznaj publikacje Wydawnictwa FRSE
Zeszyty Informacyjno-Metodyczne Doradcy Zawodowego
Departament Rynku Pracy
EPALE to europejska, wielojęzyczna, otwarta dla wszystkich społeczność profesjonalistów z dziedziny kształcenia dorosłych, między innymi edukatorów i instruktorów dorosłych, doradców i konsultantów, badaczy i pracowników naukowo-dydaktycznych oraz decydentów. Platforma EPALE jest finansowana ze środków programu Erasmus+. Stanowi element strategii Unii Europejskiej promowania możliwości kształcenia się dla wszystkich osób dorosłych.
Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) jest jedną ze zdecentralizowanych agencji UE. Wspiera rozwój europejskiej polityki kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz przyczynia się do jej wdrażania. Agencja pomaga Komisji Europejskiej, państwom członkowskim UE i partnerom społecznym w opracowaniu odpowiednich europejskich polityk VET. Strategia „Europa 2020” wyznacza drogę w kierunku inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu poprzez wspieranie wiedzy i innowacji, a jej celem jest osiągnięcie stopy zatrudnienia na poziomie 75%
Mapa Karier to projekt rozwijany przez fundację Katalyst Education. Mapa Karier powstała jako narzędzie pomagające poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży na temat rynku pracy i świata zawodów. Wszystkie dane na Mapie Karier są dostępne w dwóch trybach:
- Miasto Zawodów (przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) oraz
- Ścieżki Kariery (dla nastolatków i dorosłych).
Centrum Rozwoju Talentów (CRT) to jednostka organizacyjna Gdańskiego Urzędu Pracy
Instytucja świadczy usługi dla młodzieży i dorosłych w zakresie doradztwa zawodowego, poradnictwa kariery i rozwijania postaw przedsiębiorczych.