W „Kuźni Zawodowców” – PCEZ im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku od 1 czerwca realizowany jest projekt „Nowe umiejętności – nowe szanse na rynku pracy – doskonalenie umiejętności kadry nauczycielskiej i uczniów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Czas wakacji w PCEZ był okresem dużych zakupów wyposażenia specjalistycznego oraz modernizacji i unowocześnienia bazy dydaktycznej placówki. W ramach środków przyznanych w projekcie zakupiono jak dotąd: 2 nowoczesne pracownie komputerowe (w sumie 30 zestawów komputerowych z pakietami programów CAD, obróbki wideo, animacji komputerowej oraz pakietu finansowo-księgowego i biurowego), wyposażenie biurowe dla zawodu technik ekonomista, specjalistyczny sprzęt do nauki konfiguracji sieci komputerowych, a także pakiet podzespołów do montowni komputerów dla technika informatyka, narzędzie pomiarowe dla techników mechaników oraz wyposażenie statków powietrznych dla techników mechaników lotniczych i awioników. Również ze środków projektu wyremontowano i kompletnie wyposażono pracownię językową, aby podnieść efektywność nauczania języków obcych w szkole, w tym w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali (PCEZ była jedyną szkołą w województwie, która prowadziła nabór na ten kierunek w 2017 r.). Warto nadmienić, że są jeszcze wolne miejsca na wybrane kierunki. Nabór prowadzony jest do końca września po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją i sekretariatem szkoły.
Można powiedzieć, że to dopiero początek. We wrześniu w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej rozpoczęła się rekrutacja uczniów na zajęcia dodatkowe finansowane ze środków unijnych w ramach projektu.
Uczniowie mogą wybierać:
-
„Inżynieria projektowania komputerowego 2D i 3D”,
-
„Administrowanie sieciami Cisco”,
-
„Grafika komputerowa”,
-
„Systemy mobilne w biznesie”,
-
„Personel pokładowy linii lotniczych”,
-
„Obsługa naziemna statków powietrznych”,
-
„ADR – transport towarów niebezpiecznych drogą lądową”,
-
„Basic Cargo”,
-
„Multimedia w reklamie”,
-
„Obsługa kas fiskalnych”,
-
„Standardy księgowości komputerowej z wykorzystaniem programu Comarch ERP Optima”,
-
„Montownia komputerów”,
-
„Język angielski branży lotniczej, mechanicznej, informatycznej, ekonomicznej i innych zgodnie z kierunkami kształcenia”,
-
„Przygotowanie do kwalifikacji zawodowej M.44”,
-
„Monter maszyn i urządzeń”,
-
Wyjazdy pozaszkolne na Uczelnie: zajęcia na Politechnice Lubelskiej, zajęcia w Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie,
-
Stypendia stażowe w Rzeszowie i Warszawie,
-
Staże zawodowe w Lublinie.
Dla nauczycieli PCEZ również przewidziano szereg dodatkowych instrumentów doskonalących warsztat umiejętności i kompetencji takich jak:
-
„Inżynieria projektowania komputerowego 2D i 3D”,
-
„Multimedia w reklamie”,
-
„MS Windows Serwer 2012”,
-
„Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie ”,
-
„Studia podyplomowe dla nauczycieli zawodu – Prawo lotnicze z czynnikiem ludzkim i bezpieczeństwem lotniczym”,
-
„Studia podyplomowe dla nauczycieli zawodu – mechanika i awionika lotnicza”,
-
„Dodatkowe zajęcia we współpracy z uczelniami wyższymi”.