Szkolny Ośrodek Kariery w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku funkcjonuje od 2004 roku. Wtedy szkoła otrzymała dofinansowanie do stworzenia Ośrodka z programu rządowego. Założycielem Ośrodka oraz pierwszym szkolnym doradcą zawodowym była p. Anna Goral. W wyniku zmiany stanowiska, funkcję tą przejęła p. Lucyna Janowska, która prowadziła Ośrodek przez pewien czas sama, a także wspólnie z p. Joanną Szałek. Obecnie szkolnym doradcą zawodowym oraz koordynatorem wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego ponownie jest p. Anna Goral, a tematyka doradztwa zawodowego jest uwzględniona na zajęciach szkolnych przez wszystkich nauczycieli. SzOK został przeniesiony i teraz znajduje się w gabinecie nr 213.
Szkoła realizuje Program Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku
Zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.– Prawo oświatowe zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 7 Ustawy – Prawo oświatowe, oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego; są realizowane przez wszystkich nauczycieli w oparciu o program przygotowany przez doradcę zawodowego i dopuszczony do użytku przez dyrektora szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej.
Odrębne godziny z doradztwa zawodowego są uwzględnione w ramowym planie nauczania w klasach Branżowej Szkoły I Stopnia oraz w klasach Technikum (średnio – 2 godziny rocznie)
Celem ogólnym doradztwa zawodowego w Technikum nr 1 i Branżowej Szkole I stopnia Nr 1 jest przygotowanie uczniów do samodzielnego, odpowiedzialnego planowania ścieżki swojej kariery, podejmowania oraz zmian decyzji dotyczących rozwoju zawodowego i edukacyjnego.
Cele ogólne programu:
-
poznawanie samego siebie, własnych zasobów;
-
analiza informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy;
-
poszerzanie własnej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych;
-
kształtowanie gotowości do wejścia na rynek pracy;
-
rozwijanie umiejętności uczenia się przez całe życie.
Cele szczegółowe zawierają treści programowe z doradztwa zawodowego z zakresu obszarów:
-
Poznawanie własnych zasobów.
-
Świat zawodów i rynek pracy.
-
Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie.
-
Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych.